Menu

6 March

Kariyer ve Kadın Konusundaki Gizli Önyargınızı Ölçün

8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlamamıza az kaldı. Kadın erkek eşitliği şirketlerin sosyal sürdürülebilirliklerini sağlayabilmeleri için mutlaka dikkat etmeleri gereken bir unsur olarak öne çıkıyor. Peki, sizin kadınlar ve kariyer konusunda bilinçaltınızda önyargılı mısınız? Bunu keşfetmek için sizi Harvard Üniversitesi'nin hazırladığı testleri çözmeye davet ediyoruz. Üniversitenin algı konusunda yaptığı araştırmalara göre; aslında çocukluktan itibaren yetiştiğimiz kültürel ortam, önce ailemizden sonra okuldan aldığımız eğitim, çevremiz ve medya gibi bir çok faktör kadın hakları konusundaki fikrimizi etkiliyor. Yetişkinlik döneminde bu algımız değişse bile, bazı konularda farkında olmadığımız önyargılarımız baki kalabiliyor. Bu önyargılarımızın farkına varmak ise onlardan kurtulmak için ilk adım. Dolayısıyla tüm paydaşlarımızı bu ilginç testleri çözerek, kendilerini daha iyi tanımaya davet ediyoruz. 

Bu testler aynı zamanda, sizin belirli etnik ve dini gruplara veya cinsel tercihlere olan önyargınızı da ölçmek için kullanılıyor. 

Bu proje bizlere Googe'ın kadınlarla ilgili yaptığı ilginç araştırmayı anımsattı. Google, arama motoru üzerinden yapılan araştırmaları en çok araştırılan konuya göre ‘tamamlıyor’ ve kadın sözcüğü aratıldığına karşımıza çıkan tablo aşağıdaki sonucu veriyor. 

SHARE: